Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Přejděte na začátek

Nahoru

Porcelánová Panenka

Porcelánová Panenka

| Publikováno 01. 10. 2018

Výtvarnice a designérka Lenka Sárová Malíská již jako malé děvčátko trávila mnoho času v keramické dílně se svými rodiči. Na škole získala cenu za studentský design za výrobu lázeňských pohárků, a tak není divu, že k srdci jí přirostla zejména práce s porcelánem. Práci, nadání a život karlovarské patriotky, která provozuje vlastní ateliér právě v Karlových Varech Vám přiblížíme v následujících řádcích…

Lenko, na čem právě pracujete?
Ve fázi kresby mám rozdělaný návrh porcelánové urny do zvířecího krematoria, chci vytvořit něco jiného, než je k dostání na trhu.

Co bylo vaší poslední prací?
Pro manufakturu Leander v Loučkách jsem vytvořila dekor pro sadu porcelánu, která při kombinaci jednotlivých kusů ponechává velkou svobodu zákazníkovi.

Navrhujete a vyrábíte výrobky od začátku až do finální podoby?
Ano, jsem autorkou většiny tvarů a dekorů (někdy jsou spoluautory rodiče). Můj ateliér disponuje veškerým vybavením na 100 m², kde vzniká vše od návrhů po modely, formy až po finální produkt.

Chtěla jste se výtvarnou cestou vydat již jako malá?
Vždycky jsem tíhla k výtvarnu, v tomto prostředí jsem vyrůstala a pak vystudovala střední keramickou školu v Karlových Varech.

Vnímám to tak, že umění je něco, co má být svobodné, je to projev autora. Design by měl naplňovat i užitnou funkci.

Ke zdobení používáte drahé kovy…
Zdobím drahými kovy, nemám ráda náhražky. Používám výhradně pravé zlato a platinu, nechci nic šidit.

Vyrábíte i šperky z porcelánu…
Ano, jsou to netradiční šperky. Tvořím novou kolekci, letošnímu podzimu budou vévodit šištičky v bílém a bílo zlatém provedení.

Jak těžké je rozjíždět firmu při dětech?
Jsem matka dvou synů, u prvního dítěte jsem byla doma 3 měsíce, u druhého jsem vydržela 3 týdny. Mateřskou dovolenou jsem prakticky neměla.

Používáte svůj vlastní porcelán i doma?
Z každé kolekce si něco ponechám a používám v domácnosti, následně vím, co která kolekce vydrží. Mám rozpracovaný vlastní servis už asi 3 roky s dekorem jen pro nás. Ke konečné realizaci se snad již tento rok dostanu.

Jaké jsou vaše plány do budoucna?
Ráda prodávám v galerii a soustředím se na konkrétní klienty. Realizovala jsem dvě zakázky pro Národní divadlo.

A další zákazník, kterému se nyní věnuji, je Iveta Fabešová a její IF Café. Moc si přeji, aby se tento projekt povedl a ty úžasné zákusky pak byly servírovány na originálním porcelánu, který si je zaslouží.

Zbývá vám volný čas?
Snažím se věnovat dětem. Mimo věnování se svým dětem jsem se o prázdninách podílela na příměstských táborech, na kterých jsem vymýšlela výtvarnou náplň.

Bohužel nemám čas ani na své oblíbené čtení, naštěstí moje práce je zároveň mým koníčkem.

Co by si měl návštěvník KV od značky Malíská odnést za suvenýr?
Porcelán patří ke Karlovým Varům, odvezte si jakýkoliv kousek porcelánu.

www.maliska.cz