Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Přejděte na začátek

Nahoru

ALI SILÁDI

ALI SILÁDI

| Publikováno 03. 12. 2018

Ali Siládi a A. S. Band nenechá Karlovy Vary spát

Pokud by jednou i obyčejný list papíru dokázal přenášet energii a zvuk, přečtení tohoto článku by vás doslova zvedlo ze židle. Bubeník Ali Siládi v čele kapely A.S. Band rozsvítí svou muzikálností a drivem každé malé i velké podium, oživí formální akce a neformálním večírkům dodá tu správnou „šťávu“. Aliho cesta vede od dětských krůčků a prvních tónů, přes vojenskou kapelu a Karibik až do vašich srdcí. To musíte zažít, to musíte slyšet…

Vzpomenete si, jaká je vaše první zkušenost s muzikou?
Narodil jsem se v muzikantské rodině. Cítil jsem už od malička, že hudba je pro mě jediná cesta, kterou se chci dát. Začalo to hudebkou, pokračovalo konzervatoří a pak jsem nastoupil na profesionální dráhu muzikanta v kapele.

Na jaký hudební nástroj hrajete?
Hraju na bicí, ale na konzervatoři museli všichni povinně hrát na klavír, za což jsem vděčný. Dalo mi to velký rozhled v harmonii a zkušenost pro skládání.

Jak jste v muzice pokračoval?
Do vojny jsem hrál v jedné kapele po barech. Skupina měla dobré jméno tady v západních Čechách. Pak přišly 2 roky vojny, kde jsem naštěstí byl členem vojenské kapely. V roce 1991 přišla nabídka od agenta hledajícího kapelu na zaoceánskou loď a tak se stalo, že jsem absolvoval 9měsíční plavbu po Karibiku. V té kapele jsem hrál s Milanem Krajícem, ředitelem karlovarského jazzového festivalu.

A co dál? Mezi tím a současností je přinejmenším 20 let…
Těsně po revoluci jsem koketoval s myšlenkou odejít do Prahy. Pak jsem začal jezdit po Evropě se zábavní taneční kapelou.

Kde v současnosti hrajete?
Teď mám kapelu jménem A. S. Band a jsem za ni rád. V této kapele se potkali lidé, kteří si opravdu rozumí, jsme si lidsky blízko, vznikla mezi námi opravdová symbióza.

Jak dlouho spolu hrajete?
Myslím, že letos nebo příští rok to bude 10 let.

Kdo kapelu tvoří?
Kromě mě je základní sestava tvořena: František Nedvěd – klávesové nástroje, Luboš Víšek – saxofon, Kristýna Riljáková – zpěv.

Jaký hrajete žánr?
Jsme orientovaní na to, abychom bavili lidi. Když někdo bude chtít, tak si A. S. Band může pozvat na svůj večírek, ples nebo jakoukoli jinou společenskou akci. Uslyšíte od nás i jazz, funk a soul. To máme moc rádi.

Jaké máte plány, nesplněné sny?
Chci připravit program pro klubovou scénu a rozhýbat kulturní program Karlových Varů, aby zde byla zase místa, kam se jít příjemně a hlavně kvalitně pobavit.

Výjimečné vystoupení?
Bude to znít jako klišé, ale vždy když se postavíme před lidi, je to pro nás výjimečné. Je naším posláním všechny posluchače pozitivně naladit a to se, myslím, hodí do našeho lázeňského města. Proto, aby bylo člověku dobře a byl zdravý, se musí umět odreagovat a pobavit se.

Máte nějaký vzor v muzice?
Co se týče mojí bubenické profese, jsou mými vzory Ronald Bruner a Chris Coleman. Miluju Jamese Browna, to je absolutní vrchol funku a soulu. Nebo Prince.

Jak odpočíváte?
Jsem asi tak trochu líný. Rád sleduju filmy, a pokud se přinutím, rád si přečtu nějakou zajímavou knihu.

Seznamte se s Alim a A. S. Bandem na www.asbandmusic.cz.