Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Přejděte na začátek

Nahoru

54. Mezinárodní filmový festival

54. Mezinárodní filmový festival

| Publikováno 07. 6. 2019

Celebrity procházející se po proslulém červeném koberci, večírky trvající do pozdních ranních hodin, na dvě stovky kvalitních filmů i dokumentů ze zahraničních i českých filmových produkcí. Karlovarský Mezinárodní filmový festival se pomalu ale jistě blíží. Letošní 54. ročník se koná již od 28. června do 6. července. A stejně tak, jako každý rok, připravili si pořadatelé celou řadu novinek.

Žádný ročník se neobejde bez zcela nového vizuálu. O ten letošní se již tradičně postaralo designové Studio Najbrt, které s festivalem spolupracuje od roku 1995. Designér Jakub Spurný si na letošním plakátě rafinovaně hraje s jednoduchou typografií, čísly i viditelností. Někomu jeho vizuál připomíná pohádkový film Šíleně smutná princezna, další v něm vidí odkaz k rozlišení televizní obrazovky, jiný jednoduše zebru. Stejně tak, jako na filmové plátno, je dobré, dívat se na letošní logo s drobným odstupem. A to ať už je použito na plakátě, limitované tašce či přímo na hotelu Thermal.

K festivalu také neodmyslitelně patří každoroční nová unikátní znělka. Hvězdou té letošní se stala držitelka ceny prezidenta MFF KV z roku 2016, herečka Jiřina Bohdalová. Znělku natočil režisér Martin Krejčí, který stojí například za znělkou s Jiřím Menzelem, Helen Mirrenovou nebo Melem Gibsonem. Zajisté je tedy možné těšit se na originální humor a dokonalou poetiku, skryté v kratičkém filmovém skeči.

Novinek se ale dočkají i jednotlivé filmové sekce. Pořadatelé neopomněli připomenout i 30. výročí sametové revoluce, a to zařazením sekce Bez cenzury, která potěší výběrem sedmi filmů natočených v letech 1989–1992. Diváci se mohou těšit na snímky, které vznikly na pomezí rozpadající se totality a divokých devadesátek. Promítat se budou ikonické filmy jako Kouř, sžíravý psychologický thriller Čas sluhů, Requiem pro panenku či nezapomenutelná vizionářská moralita Kurvahošigutntág.

Kromě toho se v rámci letošního ročníku odehraje také premiéra digitálně zrestaurovaného Spalovače Mrtvol. Stěžejní dílo z československé nové vlny 60. let je adaptací stejnojmenné knihy Ladislava Fuchse. Příběh dokumentující přerod obyčejného muže v psychopatického vraha natočil známý režisér Juraj Herz.

Ocenění se v letošním roce dočká kameraman Vladimír Smutný, který vtiskl osobitý obrazový tvar desítkám českých filmů a podílel se i na řadě zahraničních projektů. Pocta se vzdá také ikonickému egyptskému režisérovi Júsufu Šahínovi, diváci se tedy mohou těšit na rozsáhlou retrospektivu, při které se představí jedenáct jeho remasterovaných filmů, od raných, méně známých snímků až po klasická díla.

I letošní 54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary bude tedy něčím nový a zvláštní. Stejně tak se ale návštěvníci mohou těšit na vše staré a známé – na ikonický hotel Thermal, kvalitní program i slavné osobnosti. Zkrátka a dobře – na nejprestižnější filmový festival ve Střední a Východní Evropě.

www.kviff.com